На грчките острови за десет дена пристигнале 337 бегалци и мигранти

10 January, 2017 - 13:57

Во првите десет дена од годинава на грчките острови во Егејскoто Море пристигнале 337 бегалци и мигранти.  На Лезбос пристигнале 136 бегалци, на Хиос 91 и на Самос 110 бегалци и мигранти.

На овие три острови во моментов има вкупно 10.935 мигранти и бегалци чии барања за азил се уште не се разгледани. 

 

Веста е прочитана 436 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.