ОЛИПМИЗАМ

ФЕЛПС ПЛИВАШЕ ЗА 4-ТИ ЗЛАТЕН МЕДАЛ ВО РИО

12 August, 2016 - 15:54

Мајкл Фелпс  го освои 4 златен медал на ОИ во Рио.Американскиот пливач беше супериорен  во финалето на дисцилината 200 метри мешано со што ја зголеми колекција на златни олимпски трофеи на 22 и на  вкупно 26 медали.Воедно Фелпс  е првиот пливач кој успеал да триумфира во една дисциоплина на 4-тир Олимпијади и трет спортист во медрните игри  покрај сонародниците  атлетиларот Карл Луис и фрлачот на диск  Ал Ертер.

Зад куршумот од Балитимор,во финалето на 200 метри мешано финишираа јапонецот Косуке Хагино и кинезот Шун Ванг.Фаворито за медал,Рајан Лохти разочата со пламан на 5.место.

Рајан Марфи и Симон Мануле ја продолжија американкста доминација во  олипискиот базен.Марфи победи во трката за медал ина 2оо метри грбно.Сребрениот медал го освои Мичел Ларкин од Австралија,бронзениот ,русинот  Евгениј Рилов.Женскиот спринт на 100 метри слободно и припадна на Симон Мануел .Американката  изненади  во финишот и во изедначена трка  го подели златниот медал со  Пени Олексијак од Канада.Швеѓанката Сара Сјестром заврши на 3.место.Во женското финале на 200   градно јапонката Рио Кането ја прекина супериорноста на американските пливачи.Канете се избори за златниот медал пред Јулија Ефимова и Џинглин Ши од Кина. На Олимписките игри во Рио забележан е и првиот позитивен допинг тест.

Пливачката од Кина, Чен Шињи е првата спортистка која користела недозволени средства.Покрај пливачката од Кина, позитивен допинг тест беше и бугарската атлетичарка Силвија Данекова.

Веста е прочитана 781 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.