ОЛИМПИЗАМ

БЛАЖЕВСКИ СО НОВ ДРЖАВЕН РЕКОРД 26-ТИ НА 200 М. МЕШАНО

10 August, 2016 - 20:38

Четвртиот македонски претставник во Рио, Марко Блажевски вечерва  не успеа да се пласира во полуфиналето на 200 метри мешаноБлажевски пливаше  со резултат 2,02 54 што е нов државен рекорд во дисциплината (2.02.98)но доволен за 26 -то ,претпоследно место во квалификациите каде пласман во полуфиналето изборија 16 најбрзи,предводени од американецот Рајан Лохте.До крајот на Олимпијадата во Бразил од македонските спортисти ќе настапат  уште атлетичарите Ристе Пандев  на 100 метри и Дрита Исљами на 400 метри со пречки.

Веста е прочитана 742 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.